pitkä polku

9.huhtikuuta-16. kesäkuuta 1917: Arrasin offensiivi. Jälleen kerran brittejä kehotetaan käynnistämään hyökkäys tukemaan suurempaa ranskalaisten hyökkäystä: Chemin des Damesin ja Champagnen kukkuloiden taisteluja. Vimyn avaustaistelu ja Scarpen ensimmäinen taistelu ovat hyvin rohkaisevia, mutta jälleen kerran hyökkäys – joka usein tunnetaan Arrasin taisteluna – suistuu uuvuttavaksi laiskuudeksi. Viimeiset yritykset ohittaa saksalaisten linjat Bullecourtissa osoittautuvat hirvittävän kalliiksi.

Arras

yllä olevan kartan varjostettu alue näyttää Arrasin hyökkäyksessä vallatun alueen.

vaihe: Vimyn taistelu 9.-14. Huhtikuuta 1917

ensimmäinen armeija (Horne)
I armeijakunta (Hollanti)
24. divisioona.
Canadian Corps (Byng)
5th Division
1st Canadian Division
2nd Canadian Division
3rd Canadian Division
4th Canadian Division.

Rinnakkaisvaihe: Scarpen ensimmäinen taistelu 9. -14. Huhtikuuta 1917

ensimmäinen armeija (Horne)
XIII armeijakunta (Congreve) (joutui linjaan 12.huhtikuuta, kun 2. divisioona vapautti XVII armeijakunnan 51. divisioonan)
2. divisioona.

kolmas armeija (Allenby)
Ratsuväkiarmeijakunta (Kavanagh)
1.Ratsuväkidivisioona
2. Ratsuväkidivisioona
3. Ratsuväkidivisioona, joka valtasi Monchy le Preuxin.
VI armeijakunta (Haldane)
3.divisioona
12. (itäinen) divisioona
15. (skotlantilainen) divisioona
17. (Pohjoinen) divisioona
29. divisioona
37. divisioona, joka valtasi myös Monchy le Preuxin.
VII Corps (Snow)
14th (Light) Division
21st Division
30th Division
50th (Northumbrian) Division, joka valtasi Wancourt Ridgen
56th (1st London) divisioonan.
XVII Corps (Fergusson)
4th Division
9th (Scottish) Division
34th Division
51st (Highland) Division.

Scarpen taistelu. Brittiläinen ratsuväki lepäämässä Arras-Cambrain tien varrella huhtikuussa 1917. Imperial War Museum image Q2031
Battle of the Scarpe. Brittiläinen ratsuväki lepäämässä Arras-Cambrain tien varrella huhtikuussa 1917. Imperial War Museum image Q2031

Sivustaoperaatio: ensimmäinen hyökkäys Bullecourtiin 11.huhtikuuta 1917

viides armeija (Gough)
V Corps (Fanshawe)
62nd (2nd West Riding) Division.
I ANZAC Corps (Birdwood)
Australian 4. divisioona.

Sivustaoperaatio: Saksan hyökkäys Lagnicourtiin 15.huhtikuuta 1917

viides armeija (Gough)
V armeijakunta (Fanshawe)
62. divisioona (2. West Riding).
I ANZAC Corps (Birdwood)
1.Australian divisioona
2. Australian divisioona.

vaihe: Huhtikuuta 1917

First Army (Horne)
XIII Corps (Congreve)
63rd (Royal Naval) divisioona, joka valtasi Gavrellen.

kolmas armeija (Allenby)
VI armeijakunta (Haldane)
15. (skotlantilainen) divisioona, joka valtasi Guemappen
17. (Pohjoinen) divisioona
29. divisioona
8. prikaati 3. divisioona.
VII Corps (Snow)
30th Division
33rd Division
50th (Northumbrian) Division.
XVII Corps (Fergusson)
37th Division
51st (Highland) Division
103rd prikaati of 34th Division.

tytäryhtiö: Huhtikuuta 1917

First Army (Horne)
Canadian Corps (Byng)
5th Division
2nd Canadian Division
3rd Canadian Division.

vaihe: Arleux ‘ n taistelu 28.-29. Huhtikuuta 1917

First Army (Horne)
XIII Corps (Congreve)
2nd Division
63rd (Royal Naval) Division.

kolmas armeija (Allenby)
VI armeijakunta (Haldane)
3.divisioona
12. (itäinen) divisioona.
XVII armeijakunta (Fergusson)
34.divisioona
37. divisioona.

brittijoukot etenivät juoksuhautoihin Arrasin lähellä 29.Imperial War Museum image q2105
brittijoukot etenivät juoksuhautoihin lähelle Arrasia 29.huhtikuuta 1917.Imperial War Museum image Q2105

Phase: The Third Battle of the Scarpe, 3.-4. toukokuuta 1917

First Army (Horne)
XIII Corps (Congreve)
2. divisioona
5. divisioona
31. divisioona.
Kanadan armeijakunta (Byng)
1. Kanadan divisioona, joka valtasi Fresnoyn
2. Kanadan divisioona
3.Kanadan divisioona.

Third Army (Allenby)
VI Corps (Haldane)
3rd Division
12th (Eastern) Division
56th (1st London) Division.
VII armeijakunta (lumi)
14. (Kevyt) divisioona
18. (itäinen) divisioona
21. divisioona.
XVII armeijakunta (Fergusson)
4th Division
9th (Scottish) Division.

Sivustaoperaatio: Bullecourtin taistelu 3.-17. toukokuuta 1917

viides armeija (Gough)
V Corps (Fanshawe)
7. divisioona
58. (2 / 1st London) divisioona
62. (2nd West Riding) divisioona.
I ANZAC Corps (Birdwood)
1st Australian Division
2nd Australian Division
5th Australian Division.

myöhemmin: Roeux ‘ n valtaus 13.-14. toukokuuta 1917

kolmas armeija (Allenby)
VI armeijakunta (Haldane)
3. divisioona
12. (itäinen) divisioona.
XVII armeijakunta (Fergusson)
17. (Pohjoinen) divisioona
51. (Ylämaa) divisioona.

Sivustaoperaatio: Hindenburg – linjan toimet 20.toukokuuta-16. kesäkuuta 1917

kolmas armeija (Allenby)
VII armeijakunta (Snow)
21. divisioona
33. divisioona

viides armeijakunta (Gough)
IV armeijakunta (Woollcombe)
20. (kevyt) divisioona.
V Corps (Fanshawe)
7th Division
58th (2/1st London) Division
62nd (2nd West Riding) Division.
I ANZAC Corps (Birdwood)
Australian 5. divisioona.

Sivustaoperaatio: kohti Lensiä 3.Kesäkuuta – 26. elokuuta 1917
mukaan lukien souchezjoen eteläpuolella 3. -25. kesäkuuta 1917 ja Avionin valtaus 26. -29. kesäkuuta 1917 sekä Kanadan 3. ja 4. divisioonan

First Army (Horne)
I Corps (Hollanti)
6. divisioona
46. divisioona (North Midland).
Canadian Corps (Byng)
1st Canadian Division
2nd Canadian Division
3rd Canadian Division
4th Canadian Division.

myöhemmin: Oppy Woodin valtaus 28. kesäkuuta 1917

ensimmäinen armeija (Horne)
XIII armeijakunta (Congreve)
5.divisioona
31. divisioona.

myöhempi: kukkula 70: n taistelu 15.-25. elokuuta 1917

First Army (Horne)
I Corps (Hollanti)
6. divisioona
46. divisioona (North Midland).
Canadian Corps (Byng)
1st Canadian Division
2nd Canadian Division
3rd Canadian Division
4th Canadian Division.

linkit

länsirintaman taistelut Ranskassa ja Flanderissa

Sir Douglas Haigin lähetys Arrasin taistelusta 1917

länsirintaman Gazetteer : Bullecourt

länsirintaman Gazetteer: Oppy

opas Arrasin taistelukenttien kiertämiseen

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.